Drobečková navigace

Úvod > Časté otázky

Časté otázky

Sázky k dostihům neodmyslitelně patří, ostatně stály u jejich samotného zrodu. Někdo může mít před sázením i jistý ostych, ale ten naprosto není na místě, naopak. Totiž tím, že si na dostih vsadíte, stáváte se vlastně jedním z jeho účastníků, protože máte ve startovním poli „svého koně". A to je pocit zcela unikátní!

Jak probíhá dostihový den?

Dostihový den sestává většinou z osmi dostihů, mezi nimiž jsou cca půlhodinové pauzy. Zhruba dvacet minut před startem každého dostihu jsou koně k vidění v prostoru zvaném paddock. Asi deset minut před startem tam zamíří i jezdci, kteří po vyslechnutí posledních pokynů od trenérů nasednou na koně, pět minut před startem dostihu se vydají na dráhu a tzv. zkušebním cvalem (u překážkových dostihů včetně absolvování zkušebního skoku) dorazí na místo startu. V přesně stanovený čas je vydán pokyn k odstartování dostihu. Po jeho skončení a schválení výsledku je vítězný kůň a jeho tým dekorován v ceremoniálním prostoru.

Co je to Dostihový program a obejdu se bez něj?

Teoreticky ano, ale doporučujeme si jej zakoupit. Najdete v něm totiž důležité informace k celému dostihovému dni, počínaje časovým pořadem dostihů, jejich startovními listinami, formami a dosavadními výsledky jednotlivých koní a konče statistikami a dalšími zajímavostmi, např. tipy na vítěze. Bez Dostihového programu se budete jen těžko v událostech dostihového dne orientovat. Na závodišti ve Velké Chuchli navíc k Dostihovému programu obdržíte zdarma i sázkovou přílohu LOT se sázkovou nabídkou a krátkými komentáři k jednotlivým dostihům.

Musím se k sázení někde registrovat?

Nikoliv, žádné osobní údaje (kromě případného prokázání plnoletosti) po Vás u pokladen dostihových sázek nikdo požadovat nebude.

Jak si vyberu svého favorita?

Dostihové sázky sice nabízejí větší šanci tomu, kdo studuje již dosažené výsledky koní, jejich rodokmeny a další informace, ale nezřídka vyhraje, a to i větší obnos, laik-začátečník. Navíc pro méně zkušeného sázejícího je uzavření takové sázky dobrým impulsem k tomu, aby více prohloubil své znalosti o dostizích a aby se z něj postupně stával erudovaný odborník. Nicméně způsob výběru Vašeho favorita je zcela na Vás: můžete se klidně nechat inspirovat třeba svými šťastnými čísly, jménem koně, barvou dresu jeho jezdce... Pamatujte, že sázky na dostihy mají být a jsou především hrou a zábavou.

Jak si vsadím?

Jednoduše, vyberete si dostih, v něm svého favorita, zvolíte typ sázky a částku, kterou chcete vsadit. Na závodišti přijdete k jakékoliv sázkové pokladně a obsluze sdělíte potřebné náležitosti. Např. "Druhý dostih, kůň čislo tři, sázka na vítěze za padesát korun." Obdržený sázkový tiket si pečlivě uschovejte a neprovádějte na něm žádné úpravy. A pokud možno, nenechávejte uzavření sázky na poslední chvíli před startem dostihu, vyhnete se možnému shonu. Raději si vsaďte v předstihu, najděte pohodlné místo ke sledování dostihu, vyhlížejte svého favorita a nezapomeňte mu fandit!

Za kolik můžu sázet?

Sázková kancelář stanovuje pro jednotlivé dostihové dny konkrétní minimální výši sázky, zpravidla je to částka 20, případně 50 Kč. Maximální výše sázky není limitována, avšak limitována je výše možné výhry na jeden sázkový tiket (viz níže).

Kdy a kde si vyzvednu výhru?

Výhry se vyplácejí od okamžiku oznámení oficiálního výsledku dostihu místním rozhlasem na závodišti až do skončení dostihového dne a s výherním tiketem můžete přijít ke kterékoliv sázkové pokladně na závodišti. (Nárok na vyzvednutí výhry však trvá po dalších 30 dnů, takže i pokud z nějakého důvodu nestihnete vybrat výhru v den konání dostihu, máte možnost tak učinit v průběhu dalších nejbližších dostihových dnů.)

Kolik můžu vyhrát?

Možnou výhru určuje sázkový kurz, který bookmakeři přisoudí každému koni v dostihu podle svého uvážení. Kurzy pak bookmakeři dále upravují podle toho, jak sázející na jednotlivé koně sázejí. Sázkové kurzy se pohybují od hodnot 1,5:1 (tedy výhra patnáct korun za deset vsazených) až třeba do 50:1 (výhra pět set korun za vsazených deset). Čistá výhra v kurzových sázkách je limitována částkou 20.000 Kč na jeden sázkový tiket u sólo sázky a částkou 10.000 Kč na jeden sázkový tiket u AKO sázky (čistou výhrou se rozumí vyhraná částka od níž je odečtena výše vkladu). U kurzových sázek je pro výši případné výhry určující sázkový kurz v okamžiku uzavření sázky (ten, který je právě zobrazen na monitoru nad pokladnou, možnou výhru máte přímo uvedenou i na sázkovém tiketu).

Jak často vyhraje favorit?

Ačkoliv se to možná nezdá, z pohledu statistik favorit (tedy účastník s nejnižším sázkovým kurzem ve startovním poli) vyhrává pouze zhruba ve třetině dostihů. Favorit či druhý favorit (kůň s druhým nejnižším kurzem v poli) pak statisticky vyhrávají zhruba v polovině dostihů.

Kdo nesmí sázet?

Sázet nesmějí dostihoví funkcionáři, kteří během dostihového dne vykonávají funkci (rozhodčí, pracovníci u cílové kamery, handicaper, ad.), dostihoví jezdci, trenéři (v dostihu, v němž startuje jejich kůň nebo jejich koně) a samozřejmě samotní bookmakeři a pracovníci sázkové kanceláře. Sázky také nemohou uzavírat osoby mladší 18 let.